برادر حسین

بالاخره این سیرک هم تموم شد و آقای اوباما شد رییس‌جمهور منتخب ملت آمریکا. انتخابات بسیار جالبی بود. بنده هم که اصولا سرم درد می‌کنه برای سیاست. این شد که فکر کنم ده برابر متوسط آمریکایی‌ها به سخنرانی‌ها و تحلیلهای مربوط به این انتخابات گوش دادم. صاحب‌خونه هم اومده بود یک برچسب تبلیغاتی اوباما رو زده بود روی ماشینم و خلاصه رسما شده بودیم هوادار آقای اوباما. واقعیت اما این است که نه ارادتی به اوباما دارم و نه انتخابش را مایه خوشحالی خودم می‌دانم. او هم یک سیاستمدار است از جنس بقیه سیاستمداران که این بار با شعار تغییر رای آورده. شعاری هوشمندانه و شاید تنها شعاری که یک فرد بی‌تجربه و بی‌سابقه عملی می‌توانست بدهد. سیاستهای بوش و بحران اقتصادی اخیر و شخصیت غیرجذاب مک‌کین دست به دست هم دادند که اولین رییس‌جمهور سیاه‌پوست آمریکا انتخاب شود. از منظر سیاست داخلی به نظرم به سرعت به سمت سالهای کلینتون خواهیم رفت. مالیات بر افراد ثروتمند افزایش می‌یابد و بودجه نهادهای دولتی به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای در مجموع بیشتر خواهد شد. در بعد سیاست خارجی تغییر عمده در بحث عراق است که البته حتی بوش هم اگر ٢ سال دیگر می‌ماند مجبور به عقب‌نشینی می‌شد و حالا اوباما که شعارش را هم داده حتما در میان‌مدت این کار را می‌کند. در قبال ایران تصور می‌کنم اندکی آسان‌گیری ابتدایی داشته باشیم. اگر پیغام‌های پشت و روی پرده جواب ندهد انگاه دولت ایران باید منتظر تحریمهای کمرشکنی باشد که اینبار با توجه به محبوبیت اوباما و ادعای ضدجنگ بودنش بسیار جهانی‌تر خواهند بود. باید دید آیا اوباما اقداماتی را انجام می‌دهد که دولت ایران هم متقابلا روی خوش نشان بدهد یا همچنان دشمنان عرب و یهودی ایران از قطع رابطه ایران و آمریکا سود خواهند برد. به هر حال هرچه باشد اوباما انتخابی بسیار بهتر از مک‌کین است که به نظرم هنوز هم در سر حال و هوای جنگ ویتنام را دارد.

/ 4 نظر / 10 بازدید

Moafegham bahat,..... Age Siasatmadarane irani aaghelane raftar konand, va vejheye mahboobi raeese jomhoore iran beshe,... vaze mojood be nafe iran khahad bood. dar gheire eensoorat chehreye manfoore ahmadi dar jahan va mahboobe obama dar jahan ghooze bala ghooz baraye mardome iran mishe... hala dige ma irani bayad hemmat konim va een telesme chand sale ke be zarare khood va baese servat va etebare keshvarhaye arabi hamsaye va torkieh shode ro beshkanim

بنفشه

من نمی دونم چرا شما خوشحال نیستین از اینکه اوباما انتخاب شده...به نظرم این انتخاب از هر نظر عالیه و آخر دموکراسی.

رضا

اگر این سیرکه، پس اونی‌ که تو ایران بهش میگن انتخابات احتمالا اسمش طویله است.

حسین

میگم این که یه نفر رو دو سال تمام سوال و جواب میکنن تا اگه یه نقطه تاریک داره رو یشه یا سوتی بده سیرکه! یعنی از نظر شما این دموکراسی سیرکه! ببخشید این حک.مت ایده آل شما کدومه؟ این سیرکه! اونوقت شلاق زدن به خاطر یه لیوان مشروب کرامت انسانی محسوب میشه دیگه!