به مناسبت رجب و پیامبر مبعوث در رجب

به مناسبت این ایام ماه رجب یک چند دقیقه‌ای داشتم فکر می‌کردم به تهاجمهای اخیری که به پیامبر اسلام شد. بعد از داستان نویسی سلمان رشدی مدتی بود که کسی کاری به رسول الله نداشت و با آگاهی از حساسیتهای مسلمانان نسبت به این قضیه سکوت کاملی در این فقره برقرار شده بود تا اینکه اون کاریکاتورها کشیده شد و بعد هم موضوع اون فیلم هلندی و واکنشهای مسلمانان. حالا اصل قضیه چی هست و چرا گهگاه این سوژه بازطراحی می‌شه رو نمی‌دونم و نمی‌خوام گمانه‌زنی کنم اما یه چیزی که روشن هست اینه که غربیها از نحوه عملکرد پیامبر اسلام رضایت ندارن. اصولا سبک زندگی ایشون رو متضاد با جهان‌بینی خودشون می‌دونن و در تقابل با زندگی مدرن امروز. مثالهای واضحش هم جنگ‌های پیاپی ایشون و تعدد زوجات ایشون هست. حتی برخی از مسلمونها هم نسبت به زندگی «خیلی مادی» رسول‌الله اشکال می‌گیرن. مقایسه ایشون با عیسی مسیح قضیه رو تا حدی پررنگ‌تر هم می‌کنه. بنده سه موضوع عمده رو عرض می‌کنم در جواب و در صورت لزوم در پاسخ و مباحثه با دوستان شاید بتونیم قضیه رو بسط بدیم. اولا مسیح (ع) هم با این تصویر بلوندی که از ایشون تصویر می‌شه فاصله جدی داره. مسیحیان چون عموما دور از محل تولد و زندگی ایشون هستند به لحاظ جغرافیایی تلاش کرده‌اند ایشون رو هم غربی کنند یه جورایی تا جایی که مرمن‌ها معتقدند که عیسی (ع) به قاره آمریکا هم سر زده در زمان حیاتش! ثانیا رفتار پیامبران رو باید در قالب جامعه‌ای که در اون ظهور کرده‌اند بررسی کنیم. مگر می‌توان از پیامبر اسلام انتظار رفتار عیسوی داشت در میان اعراب بدوی؟ مگر می‌توان با نصیحت کار را پیش برد؟ مگر عیسی مسیح با نصیحت و بدون جنگیدن موفق شد؟ عمده گسترش مسیحیت مدیون جنگ‌هایی است که پس از ایشان و توسط پیروان ایشان انجام شده. ثالثا زندگی مادی پیامبر اسلام نقطه ضعف نیست. برعکس قوت این دین را نشان می‌دهد که پیامبرش در بین مردم و مثل آنها زندگی کرده تا الگوی عملی داشته باشند. هنوز هم سنت ایشان مبنای بسیاری از اعمال و رفتار ماست.

/ 4 نظر / 12 بازدید
حسین

تهاجمات ربطی به اسلام و مسیحیت نداره. شما مثل اینکه نمیبینی تو این مملکت مثل آب خوردن درباره عیسی جوک میسازند؟ کلی آدم بی دین صبح و شب علیه دین و کلیسا مینویسند و فیلم میسازند. دلیل اون تهاجمات چیه؟ مساله اینه که مسلمونا باید بردباری بیشتری پیدا کنن نه اینکه تا یک کاریکاتور دیدن بریزن (همدیگر!!) رو لت و پار کنن.

حسین

میگم یارو لفظ مناسبی هست برای آدمهای بی نام ونشون که فکر میکنن خیلی تیزن! و بدون هویت میآن نظر میدن در حالیکه هویت بقیه روشنه.

اروس

سلام- من هم مثل شما اعتقاد به اسلام و معصومیت پیامبر اعتقاد دارم ولی گاهی ادم فکر می کنه می بینه بعضی کار های اون حضرت رو هیچ جوره نمی شه توجیه کرد. حتی کسی مثل من که اصل رو می ذارم بر معصومیت اون حضرت و اعتقادم. مثلا برده داری. صیغه کردن دختری که طبق کتاب های تاریخ در اون زمان ۹ ساله بوده. حکم به تصاحب کردن زن هایی که در جنگ شوهرانشون کشته یا اسیر شدن و ... دیگه از حدیث ها و نقل قول هایی که وقتی ادم می خونه شاخ در میاره می گذرم. اصلا اونها رو می ذاریم به حساب جعلی بودن ولی این واضحات رو نمی شه کاریش کرد. من یکی خودم نمی فهمم مکتبی که می تونه زنده به گور کردن دختران رو منسوخ کنه نمی تونه برده داری و تصاحب زن ها در جنگ و کلی کار عجیب غریب دیگه رو نمی شد انجام نداد یا حرام یا حتی مکروه اعلام کرد؟

19.75

سلام باباییییییییی اینجا تو این چند روزی که نبودم چه خبرهایی بود!گیس و گیس کشی بین آقایون پر مدعا بابایی من باور نمی کنم نههههههههههه [لبخند][چشمک]