ماهيت آمريکا
ساعت ٩:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/٧/۳٠ 

معماری

معماری هم از جمله نقاط قوت آمریکاست. بسیاری از معماران معروف جهان در حال حاضر آمریکایی هستند یا در آمریکا کار می کنند. این قوت به ویژه در ساختمان های بلندمرتبه نمود دارد. معماری نقاط مختلف آمریکا متفاوت و متاثر از مهاجران اولیه و ساکنان فعلی و آب وهوای ناحیه است . مثلا گفته می شود معماری واشنگتن شبیه معماری فرانسوی و معماری بوستون شبیه اروپای مرکزی است. ساختمان های با سقف شیبدار و تراس و باغچه جلو و پشت خانه تیپ رایج همه جای امریکاست. یکی از تفاوت های برجسته معماری اینجا به نظرم موضوع  Drive-Thru است.به این معنا که بانک ها و کافی شاپها و ساندویچیها و مانند آن به شما خدمات ارایه می کنند بدون آنکه شما اتومبیل خود را ترک کنید.

شهرسازی هم مثل معماری آمریکا قوی است. البته مجددا یادآوری می کنم که آمریکا موضوع ساخت و ساز در بافت تاریخی و کوچه های تنگ قدیمی و امثال آن را ندارد که دشواری خاصی به شهرسازی بدهد. شهرها همه جدیدند. شاید بوستون که مثلا قدیمی است 300-400-سال قدمت داشته باشد. به هرحال نکته مثبت در تفکیک شدن نواحی شهر است. شهرهای بزرگ آمریکا جایی به اسم Down Town دارند که اداره ها و شرکت ها و هتل ها و برجهای مسکونی در آن متمرکز است. از سوی دیگر نواحی مسکونی که همگی ویلایی هستند هم جداست. آپارتمان نشینی بستگی به سرمایه شما دارد. همه جای شهر ممکن است آپارتمان پیدا شود اما تاجایی که من فهمیده ام اگر پول داشته باشید ویلا می خرید نه مثل تهران که عده زیادی آپارتمان را ترجیح می دهند. فروشگاه ها و بازارها معمولا کنار هم هستند. البته در این مورد جداگانه خواهم نوشت. نکته ویژه ای که می خواستم اشاره کنم موضوع کاخ سفید است. کاخ سفید این عکس پایین است نه آن چیزی که تلویزیون ایران نشان می دهد.

*امروز درحال روزه داری سوار اتوبوس بودم که یک خانم مسن (توجه شود که ایشان مسن بودند) سوار شد. من جایم را به ایشان دادم که بنشیند. حکم این قضیه چیه؟ ثواب داره یا نه؟

 


کلمات کلیدی: